Matične ćelije iz pupčane vrpce - Sve što treba da znate
Sve o prednostima, postupku i mogućnostima lečenja matičnim ćelijama iz pupčane vrpce. Da li vredi sačuvati ove ćelije i kako se to radi?
Matične ćelije iz pupčane vrpce - Sve što treba da znate
Šta su matične ćelije i zašto su važne?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca, ćelije kože i druge. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, a najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi.
Naučna istraživanja su pokazala da matične ćelije imaju izuzetnu sposobnost obnavljanja oštećenih tkiva. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost, što je dovelo do ideje o njihovom čuvanju odmah nakon rođenja deteta.
Kako se dobijaju matične ćelije iz pupčane vrpce?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je jednostavan i bezbolan. Obavlja se odmah nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce. Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a ceo postupak traje samo nekoliko minuta.
Važno je naglasiti da ovaj postupak nije nikako štetan ni za majku ni za novorođenče, jer se ne menja normalni tok porođaja i ne utiče na zdravlje bebe.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:
- Maligna oboljenja (leukemija)
- Poremećaji krvi
- Urođeni poremećaji
- Poremećaji imuniteta
- Poremećaji metabolizma (uključujući šećernu bolest)
Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenje ćelija drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.
Kako se čuvaju matične ćelije?
Nakon prikupljanja, matične ćelije se podvrgavaju analizama u laboratoriji gde se proverava njihova vitalnost i isključuje mogućnost infekcija. Zatim se ćelije zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. U ovakvim uslovima, ćelije mogu ostati životno sposobne decenijama.
Uobičajeno je da se ćelije čuvaju 20 godina, nakon čega roditelji (a kasnije i dete) mogu odlučiti da produže čuvanje uz dodatnu naknadu ili da ćelije poklone banci.
Da li vredi sačuvati matične ćelije?
Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogih faktora. Doktori preporučuju ovo osobi u sledećim situacijama:
- Ako u porodici postoje genetske bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
- Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog otežanog pronalaženja kompatibilnog davaoca)
- Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
- Kada roditelji žele da obezbede dodatnu zaštitu zdravlju deteta u budućnosti
Važno je istražiti sve opcije i konsultovati se sa stručnjacima pre donošenja konačne odluke.
Banke matičnih ćelija u regionu
U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se očekuje otvaranje takve u skorije vreme. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banaka, prvenstveno u Belgiji i Holandiji, gde se ćelije šalju na čuvanje.
U Hrvatskoj postoji banka matičnih ćelija, što predstavlaju opciju za one koji žele da se rode u toj zemlji. Cene čuvanja variraju od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina, zavisno od izabrane banke i usluga.
Česta pitanja o matičnim ćelijama
Da li ćelije iz pupčane vrpce mogu da pomognu i drugim članovima porodice?
Da, naučnici su utvrdili da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta, uključujući i majku.
Šta se dešava ako se rode blizanci?
U slučaju blizanaca, roditelji mogu odlučiti da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Mnoge banke nude popust za čuvanje ćelija drugog deteta.
Da li postoje ograničenja u primeni matičnih ćelija?
Iako matične ćelije pokazuju veliki potencijal u lečenju mnogih bolesti, postoje i određena ograničenja. Neke bolesti ne mogu se lečiti sopstvenim matičnim ćelijama, već su potrebne ćelije drugog davaoca.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja inovativnu metodu preventivne zaštite zdravlja koja nudi potencijalne beneficije za dete i članove njegove porodice. Iako postupak nije obavezan, sve veći broj roditelja razmatra ovu opciju, posebno u porodicama sa istorijom određenih bolesti.
Pre donošenja odluke, preporučuje se detaljno informisanje, konsultacije sa lekarima i upoređivanje ponuda različitih banaka matičnih ćelija. Tehnologija u ovoj oblasti se brzo razvija, što otvara nove mogućnosti za korišćenje ovih jedinstvenih ćelija u budućnosti.